Jak budeme nocovat?
Noc má moc a při dovolené na jachtě v Chorvatsku to platí dvojnásob. Chcete se koupat při měsíčku a spát jen za zvuků šumění a šplouchání moře nebo si raději užívat víru nočního života na pevnině? Nebo jste vyloženě dobrodružná povaha a láká Vás noční plavba na otevřeném moři? Či dáte přednost většímu soukromí na bójce ale tak, aby pevnina a její radosti a slasti, které po setmění nabízí, nebyly daleko? To všechno je samozřejmě možné a opět záleží na Vašich konkrétních preferencích. Zažil jsem posádky, které se marinám a městským molům záměrně vyhýbaly a několik dní v kuse nevstoupily na pevninu, i posádky, které chtěly být zadokované každý večer. Máme-li členy posádky, kteří jsou na jachtě poprvé v životě a nejsou to vyloženě outdoorové typy a dlouholetí klienti adventurních cestovních kanceláří, bude dobré první dvě noci strávit v marinách, aby se na nové prostředí pohodlně adaptovali. Pak můžeme pokračovat nocí na bójce v obydlené oblasti, kde se na břeh jednoduše dostaneme na vlastním dinghy nebo s pomocí water taxi. Ve druhé polovině týdne pak můžeme zkusit nocovat na kotvě nebo pokračovat s marinami a bójkami. Důležitá je také ohleduplnost mezi členy posádky navzájem. Pokud se někdo z jakéhokoliv důvodu přes noc na bójce nebo kotvě necítí dobře, bude určitě lepší trávit noci vyvázaní u břehu než to lámat přes koleno.
Mariny
Většina chorvatských marin byla postavena relativně nedávno, jsou tedy moderní, nabízí velice komfortní zázemí a vybavení a veškerou potřebnou infrastrukturu včetně kyvadlové či taxi dopravy do přilehlých letovisek. Za noci v marinách se samozřejmě platí. Cena se odvíjí od velikosti lodi a období v sezóně. V ceně je zahrnuto doplnění pitné vody do lodních tanků a připojení na síť 220V, což může být zejména u starších jachet, které nejsou vybaveny solárními panely velké plus. Velkým plusem je také bezpečí, které mariny poskytují v případě špatného počasí, a stejně tak servisní personál, který je k dispozici. Nevýhodou marin může být malé soukromí, čilý ruch a všeobecné veselí do pozdních nočních hodin. To ovšem neplatí všude. Tichou noc v marině Palmižana u ostrova Hvar asi během sezóny nezažijete, přesto se jedná o magické místo, jemuž časté a divoké bujaření jen přidává na atraktivitě. Na druhou stranu, připlujete-li v půlce charterového týdne do mariny Kaštela u Splitu, s velkou pravděpodobností budete u mola vyvázaní sami a marina bude přes noc zcela tichá.
Mola ve městech a vesničkách
Strávit noc vyvázaní u mola v městečku či vesnici, na některém z ostrovů či na chorvatské pevnině, může být velice příjemným zážitkem. Počet takových dokovacích míst je limitovaný, a ne vždy jsou místa k mání. Vhodné naplánování plavby a skipperovy lokální konexe však k získání takového místa alespoň na pár nocí v týdnu mohou významně napomoci. Poplatek za noc strávenou u městského mola bývá zpravidla nižší než v marině také vzhledem k omezenějšímu zázemí. Konkrétní sazba se opět odvíjí od velikosti lodi a ročního období. Připojení na síť 220V bývá u městských mol již obvyklé. Doplnění vody může být zejména v případě ostrovů, kde musejí s vodou šetřit, omezeno na několik hodin za den, kdy je možné lodní tanky dočerpat, a celkový limit např. 90 litrů na jednu loď. V případě zadokování u městského mola je konoba s neodolatelně vonícím grilem vždy jen několik kroků od lodi, pokud nedokujete přímo v ní. Na rozdíl od marin, které většinou bývají uzavřené moderní komplexy, jejichž panoramata tvoří hlavně vlnolamy a lodní jeřáby, se při zadokování u městského mola téměř vždy setkáte s malebnými a charismatickými scenériemi chorvatských nábřeží a dalmatské architektury včetně té historické. Romantické noční procházky po ztichlém městečku a jeho okolí se přímo nabízejí. A samozřejmě koupačka při měsíčku na přilehlé pláži.
Mooringové bóje
Čím dál více chorvatských zátok je osazováno tzv. mooringovými bójemi. Ty sestávájí z těžkého železobetonové kvádru usazeného na mořském dně, od kterého vede lano k bójce plovoucí na hladině, k níž se přivážete zpravidla z přídě Vaší lodi. Mooringová bóje představuje dobrý kompromis mezi kotvou a dokováním. I když budete v plně obsazeném bójkovém poli, vzdálenosti mezi bójkami budou pořád takové, abyste na palubě své lodi měli dostatek soukromí. Na druhou stranu zde odpadá např. riziko uvolnění kotvy a její vláčení po mořském dně, tudíž s kotevními hlídkami se při nocování na bójce nejspíš nesetkáte. Za využití mooringové bóje se platí, výše poplatku je opět odvozena od délky jachty a období v sezóně. Přirozeně bude v případě bójky poplatek nižší než v marině nebo u městského mola. Na některých bójkách můžete strávit noc zdarma, pokud se navečeříte v restauraci patřící provozovateli bójkového pole. Výběrčího, který Vás přijede na člunu zkasírovat, můžete požádat od odvoz odpadků z lodi, je to běžná praxe. Běžně také lodě na bójkách objíždějí místní rybáři a nabízejí své čerstvé úlovky. Bojková pole se nacházejí jak v zálivech u přístavních měst, tak v zátokách, ve kterých na břehu není více než jen jedna nebo dvě konoby. Na pevninu se dopravujeme na dinghy, nafukovacím člunu se závěsným motorem, možné je i veslování a zejména u přístavních měst také water taxi, která v sezóně operují až 24 hodin denně.
Kotvení v zátokách
Noci na kotvách v opuštěných zátokách patří k nádherným, až zenovým momentům, které můžeme na jachtě v Chorvatsku zažít a jakmile jim jednou propadneme, tak už je milujeme napořád. Hvězdná obloha není stíněna světelným smogem, zvuky civilizace nepřehlušují ten nejkrásnější soundtrack ze všech - matku přírodu. Staré rčení praví, že ty nejlepší a nejkrásnější věci v životě jsou zadarmo a zdarma je i kotvení v chorvatských zátokách. Co víc si přát? Nicméně s romantikou jde ruku v ruce i špetka dobrodružství, proto je třeba při kotvení v neobydlené zátoce počítat také s kotevní hlídkou, při níž se v průběhu celé noci vystřídají všichni členové posádky a kterou skipper nařídí např. v případě, že se počasí vyvíjí odlišně od předpovědi. Hlídky mohou být drženy ve dvojicích nebo jednotlivci a jsou bezpochyby ideální příležitostí, jak si naplno užít hvězdné nebe nad hlavou a hučení témbrově nekonečné středomořské soundscape. Stejně tak jsou příležitostí k tomu být chvíli jen sám se sebou v nádherném prostředí a příjemně se usebrat. A ty východy slunce...
Noční plavba
Plavba po západu slunce je určena spíše pro zkušenější posádky. Ne všechny oblasti jsou pro takovou plavbu vhodné, což platí i pro letní dovolenou na jachtě v Chorvatsku, hlavně kvůli zvýšené aktivitě rybářů a všemožným nástrahám a vržím, které kladou do moře. Pro dobrodružnější a sportovnější povahy však může být noční plavba opravdu velkým zážitkem. Zjistíte nebo si potvrdíte, jak dobře se Vaše oči adaptují na tmu. Možná se ve Vás začnou probouzet dlouho potlačované instinkty. Za kormidlem najednou budete muset zapojit všechny Vaše smysly, zrak může v noci klamat a zdaleka nestačí. Přicházející vlnu dříve uslyšíte, než uvidíte. Záchytnými body se pro Vás stanou světla majáků a budete se najednou cítit o poznání blíž dávným mořeplavcům. Dosáhnete stavu harmonického souznění s mořem, větrem i jachtou. A co teprve začne-li během Vaší hlídky za kormidlem svítat? Slunce se vyhoupne nad obzor, do tváře se Vám opře závan ohřátého vzduchu provoněný chorvatskými piniemi. Po nočním adrenalinu a ostražité pohotovosti všech smyslů se automaticky přepnete do stavu nirvány a naprostého uvolnění.